7500m2 lokaler med modern utbildningsutrustning

7500m2 lokaler med modern utbildningsutrustning

På Nifsarpsskolan finns ungefär 7500 m2 ändamålsenliga undervisningslokaler, till exempel teorisalar av olika storlekar, verkstäder för både tunga och lätta fordon, lack- och slipbox, samt utbildningshallar för anläggningsteknik och transportteknik. Här finns modern utbildningsutrustning och många olika typer av fordon.

Ute finns ett 280 000 m2 stort övningsområde med körplaner, grusgrop, och vägnät för övningskörning. Här finns också en trafikövningsplats för tung trafik, utrustad med så kallad Skid Car-teknik och Trafikverket har verksamhet med uppskrivning och uppkörning på skolan.

Vår Cafeteria gör att vi trivs extra bra. Här serveras frukost på morgonen, och här finns smaskig fika att köpa alla vardagar. Lunch serveras alla skoldagar.

Swecon
Finnvedens lastvagnar
Atteviks
Holmgrens bil
EFAB
Maskinleverantörerna
MR Höglandet
Lantmännen Maskin
EvoBus
Trafikverket
Engströms lastbilar
Meca